Megrendelés és Ügyfélszolgálat

+36 70 771 42 52

Egészség magazin: minden ami az egészséges életmód kialakításához és fenntartáshoz szükséges

A női egészség titkai: hogyan vigyázzunk magunkra a mindennapokban

Egészséges táplálkozás
Hormonok
Szív és érrendszer
Stressz
Pajzsmirigy
alváshiány
Swedish Nutra
Szűrés törlése
Testszerviz
2025.03.13 16:17
A női egészség titkai: hogyan vigyázzunk magunkra a mindennapokban

A női egészség megőrzése nem csupán egyéni felelősség, hanem a családok és közösségek jól-létének záloga is. A 35-65 éves korosztályban különösen fontos az egészségtudatosság, hiszen ebben az életkorban a hormonális változások, a stressz és az életmódbeli kihívások mind hatással vannak a szervezetünkre.

Összegyűjtöttük, hogy mit tehetsz a női egészségért!

A női egészség megőrzése nem csupán egyéni felelősség, hanem a családok és közösségek jól-létének záloga is.

A 35-65 éves korosztályban különösen fontos az egészségtudatosság, hiszen ebben az életkorban a hormonális változások, a stressz és az életmódbeli kihívások mind hatással vannak a szervezetünkre.

Összegyűjtöttük, milyen lépésekkel tehetünk többet önmagunkért, a női egészségért és szeretteinkért.

A szívbetegségek rejtett veszélyei - Hogyan vigyázzunk a szívünkre?

A szív- és érrendszeri betegségek Magyarországon vezető haláloknak számítanak: a nők körében az elhalálozások 57%-át ezek okozzák. Sokan nem is tudják, hogy veszélyeztetettek, hiszen a tünetek – például fáradtság, légszomj vagy mellkasi diszkomfort – gyakran nem egyértelműek.

A 45 év feletti nők esetében ötször nagyobb az esély szívrohamra, mint a fiatalabb korosztályban.

A magas vérnyomás és koleszterinszint szintén komoly kockázati tényezők. Egy 2023-askutatás szerint a magyar nők 40%-ának magas a vérnyomása, míg 30%-uknál kimutathatóanmagas az LDL-koleszterin szintje. Ezek az értékek azonban rendszeres orvosi ellenőrzéssel és életmódbeli változtatásokkal kordában tarthatók.

A megelőzés érdekében érdemes odafigyelni az egészséges táplálkozásra és a rendszeres mozgásra. Hetente legalább 150 perc közepes intenzitású testmozgás – például séta vagy biciklizés – már jelentősen csökkentheti a szívbetegségek kockázatát.

Emellett fontos a stresszkezelése is, hiszen a krónikus idegi terhelés hosszú távon hozzájárulhat a szívproblémák kialakulásához.

Az egészséges koleszterinszint fontossága

A genetikai hajlam is szerepet játszhat: például a familiáris hiperkoleszterinémia (FH) nevű örökletes betegség esetén már fiatal korban is rendkívül magas lehet az LDL-koleszterin szintje, ami akár 20-szorosára növeli az érelmeszesedés kockázatát. Magyarországon körülbelül minden 500. ember érintett ebben az állapotban, de sokan nem is tudnak róla.

A rendszeres vérvizsgálatok segítenek időben felismerni ezeket a problémákat. Az LDL-koleszterin optimális szintje 2,6 mmol/l alatt van, míg a HDL-koleszterin – amelyet „jó” koleszterinnek is neveznek – ideális esetben 1,3 mmol/l fölött kell legyen nőknél. Ha ezek az értékek eltérnek, érdemes konzultálni egy szakemberrel és szükség esetén életmódváltást vagy gyógyszeres kezelést alkalmazni.

A megfelelő koleszterin szint támogatásának egyik segítője a

TriPa gyógynövény komplex!

 

A rák elleni küzdelem

Mellrák: a korai szűrés fontossága

A mellrák Magyarországon évente körülbelül 8000 új esetet érint, és sajnos több mint 2000 nő hal meg évente emiatt. Pedig a korai felismerés életet menthet: ha időben diagnosztizálják, a túlélési arány meghaladja a 90%-ot. Az önvizsgálat mellett kulcsfontosságúak a rendszeres mammográfiás szűrések is, amelyekre 45-65 éves kor között kétévente ingyenesen van lehetőség.

Sokan azért nem mennek el ezekre a vizsgálatokra, mert félnek a sugárterheléstől vagy attól tartanak, hogy fájdalmas lesz az eljárás. Azonban ma már modern digitális mammográfiáseszközöket használnak, amelyek minimális sugárdózis mellett is pontos képet adnak az emlőállapotáról. Egy friss felmérés szerint azonban még mindig csak a jogosult nők 65%-a vesz részt ezeken a szűréseken Magyarországon.

Az önvizsgálat egyszerű módszerével havonta ellenőrizhetjük magunkat otthon is: tapintással keressünk bármilyen csomót vagy rendellenességet az emlőben vagy hónaljban. Ha bármi gyanúsat találunk, ne halogassuk az orvosi konzultációt!

Méhnyakrák: HPV és citológia

A méhnyakrák kialakulásának hátterében legtöbbször a humán papillomavírus (HPV) áll, amely szexuális úton terjed. Magyarországon évente körülbelül 1200 új méhnyakrákos esetet diagnosztizálnak, és sajnos több mint 400 nő veszti életét emiatt. Az oltás bevezetése óta azonban jelentősen csökkent az előfordulási arány a fiatalabb korosztályban: például egy 2022-es tanulmány szerint azoknál, akik megkapták az oltást, 87%-kal kisebb eséllyel alakult ki méhnyakrák.

A rendszeres nőgyógyászati vizsgálatok során végzett citológiai teszt segít időben felismerni az elváltozásokat. Az ajánlott gyakoriság háromévente egy negatív eredmény után, de ha valakinél magasabb kockázati tényezők állnak fenn – például HPV-fertőzés –, akkor ennél gyakrabban érdemes ellenőriztetni magát.

Hormonális egyensúly és mentális egészség

Endometriózis: rejtett fájdalmak

Az endometriózis egy olyan állapot, amely során a méh nyálkahártyájához hasonló sejtek jelennek meg más szervekben is – például petefészkekben vagy hashártyán –, ami fájdalmat és gyulladást okozhat. Magyarországon minden tizedik nő érintett lehet ebben az állapotban, de sokaknál akár 7-8 évbe is telik, mire pontos diagnózist kapnak.

Az endometriózis nemcsak fájdalmas menstruációt okozhat, hanem meddőséghez is vezethet: az érintett nők körülbelül 30-50%-a tapasztal termékenységi problémákat. Bár jelenleg nincs végleges gyógymód erre az állapotra, különböző kezelések – például hormonális terápiák vagy laparoszkópos műtétek – segíthetnek enyhíteni a tüneteket.

Menopauza: változókor kihívásai

A menopauza természetes része minden nő életének, de számos kellemetlen tünettel járhat együtt: hőhullámokkal, alvászavarokkal vagy hangulatingadozásokkal. Egy magyarországifelmérés szerint a nők több mint 70%-a tapasztal ilyen tüneteket ebben az időszakban.

A hormonpótló terápiák (HRT) segíthetnek enyhíteni ezeket a panaszokat, de fontos orvossal konzultálni előtte! Emellett érdemes természetes megoldásokat keresni – például fitoösztrogéneket tartalmazó étrend-kiegészítőket –, amelyek támogatják a hormonálisegyensúlyt.

A változókort támogató megoldások ITT!

Termékajánlások: vigyázz magadra minden nap!

Ha szeretnéd támogatni az egészségedet és könnyebbé tenni mindennapjaidat, nézd megezeket a termékeket a Testszerviz Webáruház Női Sarok kategóriájában:

- Swedish Nutra Woman és Woman 50+: folyékony multivitamin komplex (147 bioaktív összetevő)

- Omega-3 halolaj kapszula: Támogatja a szív- és érrendszer egészségét.

- Probiotikum komplex: Segít fenntartani az emésztőrendszer egyensúlyát.

- Maca gyökér kapszula és por: Természetes energiaforrásként segíthet hormonális problémák esetén.

- Magnézium-citrát kapszulák: Enyhítheti az izomgörcsöket és támogathatja az idegrendszerműködését.

- Kulcs a stresszhez: könyv a stresszről és stresszoldó technikákról

- Változókorbarát kapszula és cseppek

- Feminess: gyógynövény komplex a könnyed változó korért

- Tiroglan: gyógynövény komplex a pajzsmirigy egyensúlyáért  

 

Tedd meg ma az első lépést egészséged érdekében!

Látogass el most a Női egészség kategóriába!

 

 

Főkép - freepik.com

FOGYASZTÓ BARÁT
1187 szavazat

testszervizwebaruhaz.hu
© Fogyasztó Barát