A menopauza világnapjára - hormonális világválság
Október 18-a a Menopauza világnapja! Nők millióit érinti csak itt Magyarországon a menopauza okozta hormonális válság! Világszerte aggódnak a nőgyógyászok a növekvő haláloki kockázat miatt! Nők százmillióit érinti a hormonális hullámvasút!
Te is érintett lehetsz, így ez pont neked szól!
Elsöprő többséget érint
Már a 40-es éveikbe lépő nők 80%-át érintik a változókorral kapcsolatos egészségügyi tünetek súlyosbodása világszerte. A Magyar Menopausa Társaság weblapjának vezető híre az október 18-i Menopauza Világnapjához kapcsolódik. Az idén a világnap központjában a változókorral kapcsolatos hormonális változások kezelése áll.
A Társaság weboldalán keresztül elérhető a Nemzetközi Társaság úgynevezett „White Paper” kiadványának magyar fordítása, ide kattintva. (A „White Paper” egy szakmai társaság hivatalos jelentése egy adott témában.)
A menopauzával kapcsolatos egészségügyi problémák együtt járnak a szív- és érrendszeri betegségek, a szénhidrát-anyagcserezavarok (inzulinrezisztencia és 2-es cukorbetegség) és a csontritkulás kialakulásának megnövekedett kockázatával. Ezeknek a betegségeknek a megnövekedő kockázatára azért is fontos felhívni a figyelmet, mert a szív- és érrendszeri betegségek a vezető halálokok között vannak Magyarországon, ahogy a linken elérhető KSH kördiagrammon is jól látható.
Történelmi kitekintő
A menstruáció megszűnését már a híres görög orvos, Hippokratész is leírta i.e. 5. században, de az ókorban még nem javasoltak különösebb kezelést a változó korú nőknek.
Egy ókori kínai orvosi szöveg, Huangdi Neijing (黄帝内经, Kr.e. 475–221), más néven Sárga Császár Belső Kánonja, 7 éves életciklusokkal írja le nők életét. Az ötödik életciklusban, ami 35 évesen kezdődik, a bőr fokozatosan elveszíti rugalmasságát és gyakoriak a vetélések. A hetedik ciklus értelemszerűen 49 éves korban kezdődik, ekkor szűnik meg a menstruáció.
A Római Birodalom idején, az első században, az idősebb Plinius elbeszélése a Természet története című művében elősegítette annak az elképzelésnek az elterjedését, hogy a menstruáció bizonyos női tulajdonságokhoz kötődik. Ez jelentősen hozzájárult a menstruációval kapcsolatos tabu kialakulásához, azaz „ilyen dolgokról nem illik beszélni egy tisztességes nőnek”.
A menopauza csak a 19. század elején került az orvosok látóterébe, és kapcsolódott össze különféle betegségekkel. Az orvosok ettől kezdve azonosítottak egy sor kellemetlen, sőt halálos panaszt, amelyek „ehhez az állapothoz” kapcsolódnak. A menopauzával összefüggésbe hozott betegségeket az akkori (férfi) orvosok gyógyszerekkel, piócákkal történő vércsapolással, illetve műtétekkel is „kezelték”.
Hormonális hullámvasút
Modern korunkban a legtöbb nő 40 és 58 éves kora között éli át a változókort. Az átlagos kezdeti életkor az 51. életév, becsült adat alapján, ez hazánkban körülbelül egymillió nőt jelent.
A menopauza jellemző tünetei a verejtékezéssel járó hőhullámok, a hidegrázás, szapora szívverés, fejfájás, ízületi fájdalmak, hajhullás, hízás, száraz vagy kipirult bőr.
A hőhullámok oka az ösztrogénszint csökkenése, aminek következtében megbomlik a hormon és egy idegi jeleket átvivő anyag közötti egyensúly. Ennek következtében az agy testhőmérsékletet irányító központja feleslegesen indítja be a test hűtésére szolgáló folyamatokat, mint például az erek tágulását és az izzadást.
Az „agyi köd” a menopauzával együtt járó szénhidrát-anyagcserezavarhoz kapcsolódik, ami nem a demencia első jele. Ez az étrendben levő túl sok cukor és gyorsan feszívódó keményítő (azaz szénhidrát) miatti inzulincsúcs utáni vércukor visszaesés következménye.
A változókori tünetek átlagosan 7 és fél évig tartanak, de ez az állapot akár tíz évig is fennmarad.
Világszintű probléma, hogy a nők menopauzával kapcsolatos ismeretei hiányosak, illetve ez még mindig érzékeny téma, és általános felfogás, hogy a panaszok az „élettel járnak együtt”, és „nem illik” róluk beszélni, sőt, nem kell ellenük tenni semmit, hiszen majd elmúlnak.
Jobb lenne ezt a „szemérmes hallgatást” megtörni, hiszen a női hormonrendszer működésének a megváltozásával járó, megnövekedett betegségkockázatot őrültség a szőnyeg alá söpörni.
Vitalissimo megoldások
A Vitalissimo webáruházban elérhető többféle termék nyújt segítséget a változókori panaszok enyhítésére. Ezek közül most kettő, gyógynövényeket tartalmazó termékre hívjuk fel a figyelmet.
Feminess
Az első, a Myrobalan Feminess terméke, ami természetes ösztrogénpótlással segíti a változókorban levő nőket.
Részletes termékbemutató cikkünket ide kattintva olvashatod el!
Kattints ide, és tedd a kosaradba a Feminess, hatékony gyógynövény-komplexet!
Pauza21
A másik ajánlott, változókorban levő hölgyeknek szánt termékünk a Natúr Élet Pauza 21 készítménye.
Ez a termék 21 gyógynövény együttes hatásával nyújthat segítséget az alábbi panaszokra:
- hőhullámok,
- hüvelyszárazság,
- alvászavar,
- anyagcsere lassulás,
- hangulat ingadozások,
- krónikus gyulladások.
A készítmény szedése további előnyökkel is járhat:
- lassítja a csontritkulás és érelmeszesedés folyamatát
- frissen tartja a gondolkodást
- enyhíti a vizelettartási problémát
- hidratáltan tartja a bőrt
- elősegíti az emésztőrendszeri folyamatokat.
Kattints ide, és tedd a kosaradba a Natúr Élet Pauza 21 készítményét!
Kattints ide, és nézd meg a változókori problémákra javasolt további termékeinket is!
A cikk forrásai:
"White Paper" - Nemzetközi Menopauza Társaság kiadványa
Változókor: milyen bajok üthetik fel a fejüket? | Házipatika
A változókor legzavaróbb tünetei | Házipatika
A cikk címképe: Freepik kép