Az almaecet ismeretlen jótékony hatásai
Először azt nézzük meg, hogy mi az almaecet?
Az almaecet az alma erjedése során létrejövő almabor további erjesztésével jön létre. Savtartalma kb. 5 százalékos.
Alkohol tartalma nincs!
A népi gyógyászatban már régóta használt ecetféle, és nem alaptalanul, hiszen sokféle értékes tápanyagot, többek között kalciumot, káliumot, magnéziumot, nátriumot, foszfort, vasat, valamint különféle aminosavakat, enzimeket, C-vitamint és béta-karotint tartalmaz.
Így az almaecet szervezetünkre gyakorolt jótékony hatásai jelentősek lehetnek, például segíti a magas vérnyomás, valamint ízületi gyulladások és migrén kezelését is.
Az almaecet a fentieken kívül csökkenti a vér koleszterinszintjét, valamint antioxidáns-tartalmának köszönhetően fontos szerepe lehet a szív- és érrendszeri, valamint a daganatos betegségek megelőzésében is. (Betegség esetén konzultáljon a kezelőorvosával!)
A nem szűrt almacet magas rosttartalmának köszönhetően enyhítheti az emésztési problémákat, javítja a bélflóra egyensúlyát is.
Az almaecet segíti az életmódváltást és a helyes étrend kialakítását is!
Az almaecet az életmódváltás esetén is kiválóan beépíthető az étrendbe, hiszen felgyorsítja az anyagcserét, segíti az emésztést, vízhajtó hatása van, és csökkenti az étvágyat, valamint gátolja a zsírok lerakódását.
Fontos kiemelni, hogy az almaecet hosszú távon fejti ki jótékony hatásait, így a többletsúly fokozatosan adható le, és napi rendszeres fogyasztása nem kúraszerű, hanem állandó része lehet az étrendünknek.
Az almaecet legjobb hatása az étkezés előtt 10-15 perccel való fogyasztással biztosítható. Ekkor egy evőkanál almaecetet keverjünk el 3 dl vízben, és igyuk meg. Ha valakinek valamilyen okból ez mégsem jó, akkor az almaecetes pohár vizet étkezés után igya meg.
Ha valakinek gyomorpanaszai vannak, akkor az almaecet fogyasztása előtt ezt beszélje meg kezelőorvosával.
Bőrünk, hajunk szépségének megőrzése
Az almaecet rendszeres használata a bőrünk, hajunk szépségének a megőrzésében is segítségünkre lehet.
Az ecetvizes fürdő feszessé varázsolhatja a bőrt hámlasztó hatásával, emellett tisztítja és illatosítja is a bőrt. A fürdőhöz egy kád vízhez 2 dl ecetet adjunk, valamint egy pohár tejszínt is, hogy a bőrünk selymes legyen.
Az almaecetnek nagy hasznát vehetjük a hajunk ápolásakor is. Az almaecetes öblítés selymessé, lazává és fényessé teszi a hajat.
Ekkor 4-5 evőkanál almaecetet kenjünk szét a hajunkon, majd a hajunkat alaposan öblítsük le. Vigyázzunk, hogy az ecet használata során az almaecet ne kerüljön a szemünkbe!
Az almaecet és a vizesedés, ödéma kezelése
Manapság gyakori életminőséget rontó tünet a végtagok vizesedése, ami akár sokféle betegség, illetve egészségügyi probléma egyik jele lehet, ilyen kóros állapot a vesebetegség, a szívelégtelenség, az allergiás reakció, a májbetegség, de ezt a tünetet okozhatják különböző gyógyszerek is.
Az ödéma gyakori velejárója a várandósságnak és a túlsúlynak is.
Az ödéma a sejtek közötti folyadék felhalmozódása a test bizonyos részében, leggyakrabban a végtagokban (például csukló, boka környékén). Ez az állapot nem egy önálló betegség, hanem inkább egy olyan jelzés, amely arra sarkallhat bennünket, hogy alaposan kivizsgáltassuk, hogy mi húzódik meg e tünet mögött.
Az almaecet fogyasztása, használata nagyon jó hatású ödéma esetén is. Fogyasztható étkezés előtt hígított formában (3 dl pohár vízben 1 vagy fél evőkanál almaecet), illetve használható közvetlenül az érintett testrészen is. Ekkor legalább 5 percig masszírozzuk vele az ödémás testrészt, hogy az almaecet egy része beszívódjon a bőrön keresztül. Ez a kezelés csökkenti a fájdalmat és a duzzanatot.
A vizesedés mögött rejlő ok kiderítése természetesen orvosi feladat, ezért súlyos ödéma esetén mindenképpen forduljunk orvoshoz.