Mikor melyik termékre lehet szükségem?
Ez egyéni helyzettől függ, de kiindulópontnak a javaslatunk a következő:
- Alapesetben a metilációs folyamatokat érdemes először támogatni pl. a WTN Metil Spektrum-mal.
- Amennyiben ez nem hoz elég javulást, akkor érdemes bekapcsolni mellé a WTN HormoTOXTM-ot.
- Komoly ösztrogéndominanciás állapotok esetén a WTN Indol-3-karbinol használata együtt javasolt a WTN Metil Spektrummal és a WTN HormoTOXTM-al.
Hogyan csökkentheted a szervezetedre nehezedő ösztrogéntöbbletet?
Kerüld el a káros környezeti ösztrogéneket
Amennyire csak lehet kerüld a szervezetre is károsan ható toxinokat, környezeti ösztrogéneket (xenoösztrogének néven is ismertek), melyek képesek az ösztrogénreceptorokhoz kötődni, stimulálni azokat, ám hatásuk különbözik az ösztrogének hatásától.
Használj jótékony hatású növényi (fito) ösztrogéneket
Egyes növényekben megtalálható fitoösztrogének fogyasztása segíthet a többletösztrogén kivezetésében. Ezek alkalmazását a menstruációs ciklus működésével harmóniában célszerű beiktatni (a ciklus első felében).
Ilyen fitoösztrogének pl. a lignánok (legmagból), ligusztilid (kínai angyalgyökérből), krizin (flavonoid, propoliszból), izoflavonok (vörösheréből) stb.
Tehermentesítsd a májad
Az ösztrogénlebontás során a vérből az ösztrogének a májba kerülnek, ahol egy enzim lebontja ezeket, majd a bomlástermékeik az epével a bélbe ürülnek, ahonnan elhagyják a szervezetet.
A máj tehermentesítése ezért ebből a szempontból is kiemelt fontosságú, mert túlterheltsége önmagában is okozhat ösztrogéndominanciát, hiszen a felesleges ösztrogént nem tudja lebontani.
Támogasd a fő ösztrogénlebontó enzimed
A májban zajló, természetes ösztrogénlebontási folyamat egyik gyengébb pontja a II. fázisban, az úgynevezett COMT enzimhez kötődik. Ez az enzim pedig gyenge hatásfokkal működik, ha az ún. metilációs folyamatok nem működnek jól, illetve, ha nem áll rendelkezésre elég magnézium, ezért a magnézium pótlása kiemelkedően fontos.
Roboráld (erősítsd) a bélflórád
A bélben található esztrobolom baktériumok által termelt enzim is bontja az ösztrogént, ez mintegy másodlagos ösztrogénlebontásnak tekinthető.
Amikor a bélflóra-egyensúlytalanság áll fent, és nem termelődik elég lebontóenzim az ösztrogént a szervezet visszaszívhatja.