Kurkuma – indiai sáfrány
A Curcuma longa fűszer- és gyógynövényként ismert leginkább a világban. Angol neve: turmeric, míg a magyar népies neve: kurkuma gyökér, indiai sáfrány. Indonéziában, Kínában és Indiában termesztik, ahol a növény aromás, gyökérszerű szárát porrá zúzzák össze. A gyökér aktív hatóanyaga a kurkumin, egy narancssárga színű olaj. Fűszernövényként (az “élet fűszere”-ként tartják számon), festékanyagként is használják a kurkumát, de nem csak a gasztronómia terén arat sikereket, hanem gyógynövényként is elég sokoldalúan alkalmazható.
Indiában már évezredek óta ismerik és használják, innen indult világhódító útjára. Sokáig a jómód jelképének tartották. Indiából kereskedők hozták be Európába és az ókori Görögországba. Sárga gyömbérnek először a görögök nevezték el, és csak a 18. század második felében kapta meg mai nevét.
Fűszerként egyedi aromája és színe miatt kedvelt (kellemes ízt és színt kölcsönöz a rizsnek, vagy levelesnek, de halételekhez is kiváló) . A kurkuma használata a legegyszerűbb megoldás, hogy indiai ízeket csempésszünk ételeinkbe.
Zsírban oldódik jól, tehát zsírt tartalmazó ételek fogyasztásával egyidejűleg érdemes bevenni
- Hozzájárulhat a bélrendszer megfelelő működéséhez
- Segít fenntartani a máj egészségét
- Hozzájárul a jó étvágyhoz, segíthet étvágytalanság esetén
Epehajtó hatása miatt epeköves betegeknek nem javasolt. Véralvadásgátló szereket szedőknél fokozhatja a vérzések kockázatát. Terhesek nem szedhetik az esetleges méhösszehúzó hatása miatt.
Napi ajánlott mennyiség: 3 kapszula.
Hatóanyagok 3 kapszulában |
Mennyiség |
kurkuma Kurkumin tartalom: 210 mg |
2100 mg |
Összetevők : Kurkuma gyökér por (Curcuma longa), hidroxi-propil-metil-cellulóz kapszula, csomósodást gátló anyag: zsírsavak magnézium sói.