Natur Tanya AKTÍV B12-MÁTRIX – Magas hatóanyag-tartalmú, bioaktív és fermentált B12-vitamin rágótabletta, természetes vadcseresznye ízben.
Termékünk 2 féle, bioaktív és fermentált B12-vitamint koncentrál rágótabletta formában, természetes és rendkívül finom vadcseresznye ízben. A magas hatóanyagtartalmú, adagonként 1000 mcg B12-vitamin, metilkobalaminnal és baktérium fermentációval előállított adenozilkobalaminnal készül.
Különösen ajánlott fáradtság, hangulatingadozás, feledékenység, koncentrációvesztés esetén, az immunrendszer, a szív és érrendszer támogatásához.
A B12 aktivitással rendelkező vegyületeket együttesen kobalaminoknak nevezzük, kobalt tartalmuk miatt.
- A B12-vitamin két metabolikusan aktív és legjobban hasznosuló formája a metilkobalamin és az adenozilkobalamin (más néven: 5’-deoxiadenozilkobalamin).
- A B12-vitamin másik két formája az inaktív hidroxikobalamin és a cianokobalamin. Ezeknek a formák csak több lépcsős átalakítással lesznek biológiailag aktívak a szervezetben, ezért alacsony a biohasznosulásuk.
- Fontos tudni, hogy a két aktív forma teljesen eltérő funkciókat lát el a szervezetben. A metilkobalamin a sejtplazmában, az adenozilkobalamin a mitokondriumban aktív.
- A legjobb eredmények érdekében a metilkobalamint adenozilkobalaminnal kell kombinálni. A sejtekben az adenozilkobalaminra és a metilkobalaminra is szükség van, amelyek könnyen átalakíthatók egymásba.
A B12-vitamin főként állati eredetű élelmiszerekben található meg, de kivételnek számít néhány alga-, élesztő-, és gombafaj. Fontos kiemelni, hogy a növényi források nagyrészt pszeudo B12-vitamint tartalmaznak, amely inaktív és az emberi szervezet nem tud megfelelően felhasználni.
A vegán életmód elterjedésével egyre több növényi táplálékot dúsítanak B12-vitaminnal, például reggeliző pelyheket, vagy növényi tejeket. Ezekben az élelmiszerekben többnyire a kevésbé jól felszívódó cianokobalamin forma található meg, ezért vegán életmód esetén érdemes lehet magas biohasznosulással rendelkező étrendkiegészítő használata.
A B12-vitamin hiányát kifejezetten a vegán életmódot élő emberek problémájának tarják, de vizsgálatok kimutatták, hogy a nyugati világban élő emberek kb. 40%-ának alacsony, vagy határérték közelében van a B12-vitamin szintje.
- A modern intenzív földművelés a talajban a B12 termelődéséhez nélkülözhetetlen kobalt elem hiányához vezetett.
- A B12-vitamin felszívódásához a gyomorban termelődő fehérjére van szükség, ez az intrinzik faktor. Az intrinzik faktor nem termelődik, ha nem optimális a gyomorsav szint és ha a gyomor nyálkahártyája súlyosan károsodott (pl. krónikus gyomorhurut, a gyomor egy részét vagy egészét eltávolító műtét), illetve akkor sem, ha olyan autoimmun betegséggel élünk, ami a gyomorban lévő intrinzik faktort termelő sejteket támadja meg.
- Mivel a B12-vitamin a vékonybél utolsó szakaszán szívódik fel, ezért ennek a bélszakasznak az eltávolítása, vagy a vékonybél megbetegedései (SIBO, gyulladások) is a vitamin hiányához vezetnek.
- B12-vitamin csökkenéssel jár a tartósan fennálló stressz és traumák átélése is. Egyrészt mert megváltozik a gyomorsav szintje, másrészt a mellékvesék ilyenkor adrenalint termelnek, amely arra szolgál, hogy rövid ideig tartó energialöketet adjon a személynek. A B12-vitamin elengedhetetlen az adrenalin előállításához, így a vitamin szükséglete tartós stressz esetén megnő.
- A túlzott alkoholfogyasztás jelentősen csökkenti a B12-vitamin felszívódását, és kimeríti a szervezet raktárait, melynek helyszíne a máj.
- B12 hiányához vezet a nyugati táplálkozás és életmód, például a magas napi szénhidrát fogyasztás, és a rendszeres cigarettázás is.
- A B12-vitamin szintjét csökkentik bizonyos gyógyszerek (savlekötők, metformin), és betegségek (H. pylori fertőzés, Crohn, cukorbetegség).
- A kor előre haladttával a gyomor sósav elválasztása és az intinzik faktor termelése csökkenhet, ami befolyásolja a B12 vitamin felszívódását.
Bár a B12-vitamin elsősorban a vérképzésben betöltött szerepe miatt ismert, de neurotróp vitaminként létfontosságú szerepet játszik mind a perifériás mind a központi idegrendszer normál működésében.
A B12 egy vízben oldódó vitamin, amely fontos szerepet játszik a DNS, a vörös és fehérvérsejtek létrejöttében, illetve, a fehérjeszintézisben is.
A fehérvérsejtek elengedhetetlenek az immunrendszer megfelelő működésében, így a B12 hiányos állapot az immunitás romlásáshoz vezethet.
A B12 elengedhetetlen ahhoz, hogy megfelelő számban termelődjenek a vörösvértestek, melyek által szállított oxigén nélkül a sejtek és az immunrendszer nem tud megfelelően funkcionálni.
Ezen túl a B12 vitamin hiánya a limfociták csökkent számához vezet, és korlátozza a természetes ölősejtek aktivitását.
Fogyasztása ajánlott:
- fáradtság, levertség esetén
- feledékenység esetén
- koncentrációvesztés esetén
- várandósság alatt, és kismamáknak, a megnövekedett B12-vitamin szükséglet miatt
- túlzott alkoholfogyasztás esetén, hiszen az befolyással lehet a vitamin anyagcseréjére és magas homocisztein szintet eredményezhet
- sportolóknak
- magas hatóanyagtartalmú folsav/folát szupplementáció esetén, hiszen elfedhetik a B12-vitamin hiány tüneteit
- azok számára, akik nem a leggyakrabban használt, szintetikus cianokobalaminnal szeretnék pótolni B12-vitamin szükségletüket
- 50 év felett (hiszen a B12-vitamin felszívódása csökkenhet az életkor előrehaladtával)
- intrinzik faktor (szállítófehérje) csökkent termelődése esetén
- dohányzó személyeknek, hiszen a krónikus dohányzás csökkentheti a szérum B12-vitamin szintet
- 6 éves kortól alkalmazható
- kiegyensúlyozatlan, egyoldalú táplálkozás esetén
Adagolási javaslat:
Napi 1 rágótabletta, a nap bármely szakában. Hosszú távon keresztül is biztonságosan fogyasztható.
Hatóanyagok 1 rágótablettában:
- B12-vitamin 1000 µg (bioaktív metilkobalaminból és 5′-deoxiadenozilkobalaminból)
- Vadcseresznye gyümölcslé por 140 mg
Összetevők:
vadcseresznye (Cerasus avium (L.) Moench.) gyümölcslé por, stabilizátor (eritrit), maltodextrin, metilkobalamin, színtelen bevonat [tömegnövelő szer (hidroxipropil-metil-cellulóz), csomósodást gátló anyag (zsírsavak magnéziumsói), fényező anyagok (polivinil-alkohol, polietilén-glikol)], csomósodást gátló anyag (zsírsavak magnéziumsói), étkezési sav (citromsav), 5’-deoxiadenozilkobalamin, édesítőszer (sztéviából származó szteviol-glikozidok).