Szervezetünk több ezer milliárd sejtjének működése során kétféle dolog történhet az elfogyasztott ételből származó energiaforrással, a cukorral: vagy hasznosítjuk azt az életben maradásunk érdekében (energiát ad nekünk, „elégetjük”), vagy a fölösleget elraktározzuk, tartalékoljuk a későbbi felhasználásra, hogy később nyerjünk energiát belőle.
Tény, hogy a májunkban és az izmainkban levő cukortartalékok csak kevés gyorsan mozgósítható üzemanyagot – azaz cukrot – képesek tárolni, míg a zsírsejtjeink, amik üresen kis tasakocskákhoz hasonlítanak, szinte bármennyi fölös, zsírrá átalakított cukor üzemanyagot képesek elraktározni.
Ha a zsírszöveteinkben a zsírsejtek száma nem elérte a maximumot, akkor több raktározó helyre van szükség. Azaz újabb zsírszövet képződik, ami az egyre terebélyesedő testméreteinken és gyarapodó testsúlyunkon is meglátszik.
Ezt a folyamatot hívjuk elhízásnak. Így keletkezik a túlsúly.
Erre mondják általában a szakemberek, hogy „túl sok kalóriát” fogyasztunk, és túl keveset mozgunk. Ez a „mozgásszegény életmód” következménye.
Az ilyen és hasonló megállapítások azonban nem oldják meg azokat a panaszokat, amik az egyre növekvő túlsúllyal járnak kéz a kézben.
Az e-könyv lapjain igyekszem becsülettel körbejárni a zsírégetés vagy zsírraktározás, illetve inkább zsírfelhalmozás „mérleghintáját”.
Ez a két folyamat nyilvánvalóan ellentétes egymással – gondolnánk, hiszen vagy zsírt égetek el, vagy zsírt teszek félre a növekvő pocak, megvastagodó csípők, combok vagy alkarok folyamatosan megtöltődő zsírsejtjeiben.
A helyzet azonban nem ilyen egyszerű. Ennek az e-könyvnek a célja pont az, hogy a fenti két, egymással ellentétesnek látszó folyamatnak a megértése után, már tenni tudjunk, és tenni akarjunk a szervezetünkben lejátszódó folyamatok ismeretében annak érdekébe, hogy alakunk és testsúlyunk az egészségünket is támogató irányban változzon.
Ez az e-könyv a zsírégetést teszi a középpontba, és sorra veszi a zsírégetésre ható olyan tényezőket, amikre bárki hatást gyakorolhat, amiken bárki változtathat.