A shilajit (más néven múmijó) gyakorlatilag az ősdzsungel biomasszája, ami az Indiai szubkontinens Eurázsiának ütközésekor felgyűrődött Himalája alatt jött létre. Az ottani ősdzsungel több millió éven át tartó, légmentes komposztálódása alatt számos egyedi, értékes vegyület alakult ki, és e massza megszámlálhatatlanul sok értékes nyomelemet is tartalmaz.
Évezredekkel ezelőtt észrevették, hogy az ottani majmok valami furcsa, fekete, gyantaszerű anyagot esznek rendszeresen, ami által szokatlanul egészségesek és hosszú életűek lettek.
Mind az ajurvéda, mind a tibeti gyógyászat az egyik leghatásosabb fiatalító szerként tartja számon. Mára a tudomány is felismerte a sejtek energiatermelő egységére, a mitokondriumokra gyakorolt jótékony hatását, ahogyan a hormonrendszert segítő hatását is.
Az ashwagandhához hasonlóan szintén adaptogén és segíti a fizikai és szellemi teljesítményt, azonban a shilajitot elsősorban fiatalító szerként és afrodiziákumként használják.
A 12 héten át napi 500 mg (2x250 mg) PrimaVie® Shilajit-ot fogyasztóktól szövetmintákat vettek. Az ún. extracelluláris mátrix génjeinek jelentős felülszabályozását állapították meg a shilajit hatására. A kollagén-fehérjék több típusának szintézise fokozódott, ahogy az elasztiné is, míg a lebontásukat végző enzimek aktivitása csökkent.
E vizsgálatban a szövetet biopsziával a combból nyerték, így ez a kutatás direkt módon még csak az izomzatra és a kötőszövetekre gyakorolt pozitív hatást igazolta.
A többféle kollagén-szintézist fokozó és a lebomlását gátló hatásból azonban előrevetíthető, hogy a bőrre, a csontozatra és a kötőszövetekre is jó hatású, hiszen azok is nagy mennyiségben tartalmaznak kollagén-fehérjét, aminek egészségesen magas szintje az életkor előrehaladtával csökken. Mivel a nyugati orvoslást még csak mostanában kezdte el érdekelni a shilajit, nagyon sok hatása még nem igazolt.